środa, 29 listopada

Jest furtka, żeby nie zmienić statutów TVP, Polskiego Radia i PAP. Tusk: "Proszę oczekiwać twardych decyzji"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią zmian w mediach publicznych - TVP, Polskim Radiu i PAP. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Piotr Gliński zmienił zapisy w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP. Tak, że w przypadku postawienia w stan likwidacji przez organ właścicielski, czyli ministra kultury, likwidatorami muszą być dotychczasowi członkowie zarządów. Nadzieją nowego rządu może być to, że do jego powołania zmiany statutu nie zostaną wpisane do KRS
  • Według informacji medialnych jednym ze scenariuszy przygotowanych przez nową większość jest postawienie trzech spółek, tworzących media publiczne, w stan likwidacji. "To, co zrobił minister Gliński, jest niezgodne z Kodeksem spółek handlowych. To próby zabetonowania sytuacji w mediach publicznych"
  • Zmiana statutu jest dla przyszłego rządu problemem, bo nawet jeśli nowy minister kultury, przed ewentualnym postawieniem tych mediów w stan likwidacji, przywróci stare statuty, będzie to musiała znów zaakceptować Rada Mediów Narodowych. Typowany na nowego ministra kultury Bartłomiej Sienkiewicz nie chciał komentować decyzji Glińskiego. "Lepiej działać niż mówić"
  • Co dalej? Tusk: "Proszę oczekiwać raczej twardych decyzji". Dodał zarazem, że zależy mu, by nowy rząd przestrzegał "możliwie wysokich standardów prawnych". Podkreślił, że chodzi o „oczyszczenie (mediów publicznych) z partyjnych, bardzo agresywnych elementów”
następna sekcja

Dalsza część artykułu dostępna jest za darmo dla zalogowanych użytkowników.