poniedziałek, 11 grudnia

Wiemy, jakie zmiany pójdą na pierwszy ogień. We wtorek expose Donalda Tuska

Piotr Śmiłowicz/ Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią powołania rządu Donalda Tuska. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Jednym z pierwszych zadań nowego gabinetu mają być zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Jeszcze w tym tygodniu – jak wynika z informacji jedennewsdziennie.pl - Adam Bodnar ma przedstawić dokładny scenariusz zmian w tej dziedzinie. Ma to umożliwić uzyskanie przez Polskę środków z KPO
  • Rząd Donalda Tuska ma stać się formalnie Radą Ministrów w środę, 13 grudnia. "Nie spodziewam się, żeby prezydent robił jakieś problemy. Myślę że lojalność wobec państwa i obywateli przeważy nad lojalnością wobec PiS"
  • "Z tego co wiem, Sejm w najbliższym tygodniu będzie przyjmował uchwałę w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, a także uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego". Chodzi o jak najszybsze odblokowanie środków dla Polski z KPO
  • Zdaniem wiceprzewodniczącej sejmowej komisji sprawiedliwości Katarzyny Piekarskiej (KO) trzeba też jak najszybciej rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. "Przywrócenie praworządności to jest priorytet nowego rządu"
  • Co dalej? Według Donalda Tuska jest także kilka innych dziedzin, gdzie potrzebne są bardzo szybkie decyzje, które "trzeba będzie podejmować dosłownie w godziny po powołaniu rządu"
następna sekcja

Dalsza część artykułu dostępna jest za darmo dla zalogowanych użytkowników.