czwartek, 18 kwietnia

Ujawniamy "jedynki" w wyborach do PE. Wiemy, gdzie ma startować Obajtek, Sienkiewicz czy Wąsik

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś ujawniamy "jedynki" partii politycznych w wyborach do PE. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Do końca tego tygodnia kierownictwa głównych ugrupowań mają zatwierdzić listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego, a przynajmniej zadecydować o "jedynkach"
  • Niemal pewne jest, że w Warszawie KO wystawi jako pierwszego na liście europosła Andrzeja Halickiego, choć wysoko może też być Michał Szczerba, jeśli zdecyduje się kandydować. W PiS toczy się o „jedynkę” rywalizacja między Jackiem Saryusz-Wolskim a Małgorzatą Gosiewską
  • W okręgu podkarpackim "jedynkę" PiS ma zapewnioną były prezes Orlenu Daniel Obajtek, stamtąd ma też kandydować były prezes TVP Jacek Kurski
  • Co dalej? Wiadomo też, że z PiS kandydować będą Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ten pierwszy będzie startował albo z" jedynki" w okręgu lubelskim, albo w wielkopolskim, a drugi najprawdopodobniej w okręgu mazowieckim
następna sekcja

Do końca tego tygodnia kierownictwa głównych ugrupowań mają zatwierdzić listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego, a przynajmniej zadecydować o "jedynkach"

Według informacji na dziś niektóre "jedynki” są znane, choć nie można wykluczyć, że niektóre nazwiska w ostatniej chwili się zmienią.

Największe ugrupowania wzajemnie się "szachują” – w KO jest koncepcja, że jeśli PiS wystawi głośne nazwiska, na listach KO też będą rozpoznawalni kandydaci, czyli np. szefowie dwóch komisji śledczych Dariusz Joński i Michał Szczerba. Ale właśnie dlatego ostateczne decyzje co do np. "jedynek" nie zapadły.

- To Donald Tusk będzie decydował o listach do Parlamentu Europejskiego, musimy wystawić takie listy, żeby wygrać z PiS, to jest dla nas najważniejsze – powiedział jedennewsdziennie.pl Dariusz Joński.

Z kolei w Trzeciej Drodze, której liderzy – Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz – ogłosili w środę wspólny start w wyborach pod tym samym co dotąd szyldem, trwa ostatni podział miejsc na listach między Polską 2050 i PSL. Decyzje mają zapaść do końca tygodnia.

Przed ostatecznymi decyzjami w sprawie jedynek jest Lewica, dziś znane są tylko niektóre nazwiska. Wiadomo jedynie, że na pewno w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie będą kandydować obecni lewicowi ministrowie, choć ich zastępcy już tak.

Większość "jedynek" obsadziła już natomiast Konfederacja, która ze wszystkich ugrupowań parlamentarnych najwcześniej się z tym uporała.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. W 13 okręgach z Polski będzie się wybierać 52 europosłów.

następna sekcja

Niemal pewne jest, że w Warszawie KO wystawi jako pierwszego na liście europosła Andrzeja Halickiego, choć wysoko może też być Michał Szczerba, jeśli zdecyduje się kandydować. W PiS toczy się o „jedynkę” rywalizacja między Jackiem Saryusz-Wolskim a Małgorzatą Gosiewską

Lewica w stolicy wystawi Roberta Biedronia, Trzecia Droga Michała Koboskę, a Konfederacja obecnego posła Krystiana Kamińskiego.

W okręgu obejmującym województwo mazowieckie bez Warszawy "jedynką" z KO będzie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, zaś z PiS na "jedynce" wystartuje najprawdopodobniej europoseł Adam Bielan. Konfederacja ma tu wystawić z "jedynki" Rafała Forysia.

W okręgu lubusko-zachodniopomorskim "jedynką" KO ma być Bartosz Arłukowicz, choć takie aspiracje ma również były marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W PiS "jedynką" będzie europoseł Joachim Brudziński.

W okręgu pomorskim "jedynką" KO ma być obecny europoseł Janusz Lewandowski, a w PiS europosłanka Anna Fotyga.

W podlasko-warmińsko-mazurskim "jedynką" KO będzie zapewne Jacek Protas, "jedynką" PiS Karol Karski, zaś z Trzeciej Drogi z pierwszego miejsca kandydować będzie posłanka Urszula Pasławska. Propozycję startu z "jedynki" na listach Lewicy otrzymał Włodzimierz Cimoszewicz.

W lubelskim największe szanse na "jedynkę" na listach KO ma Marta Wcisło, zaś z Trzeciej Drogi ma kandydować minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Z Konfederacji kandyduje Mirosław Piotrowski.

następna sekcja

W okręgu podkarpackim "jedynkę" PiS ma zapewnioną były prezes Orlenu Daniel Obajtek, stamtąd ma też kandydować były prezes TVP Jacek Kurski

Na czele list KO ma być europosłanka Elżbieta Łukacijewska, zaś na czele list Konfederacji Tomasz Buczek.

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim listę PiS ma otwierać była premier Beata Szydło, zaś listę KO obecny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. W Trzeciej Drodze jest rywalizacja o jedynkę między dwoma europosłami – Różą Thun z Polski 2050 i Adamem Jarubasem z PSL. Lewica wystawia tam wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejnę, a Konfederacja posła Konrada Berkowicza.

W okręgu śląskim listę KO ma otwierać były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek albo były przewodniczący PO, obecnie minister aktywów państwowych Borys Budka. Listę PiS otworzy najprawdopodobniej europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a za nią ma być europoseł Patryk Jaki. Na czele listy Lewicy będzie zapewne Marek Balt, a na czele listy Konfederacji Marcin Sypniewski. Za nim będzie Roman Fritz, zaś ostatni ma być były poseł Dobromir Sośnierz.

W dolnośląskim z "jedynki" KO ma kandydować Bogdan Zdrojewski, z PiS Anna Zalewska, a za nią Beata Kempa, z Lewicy wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, zaś z Konfederacji Stanisław Tyszka, a za nim Marta Czech i Krzysztof Tuduj.

W okręgu wielkopolskim listę KO ma otwierać była premier i była marszałek Sejmu Ewa Kopacz, listę PiS posłanka Joanna Lichocka, a listę Konfederacji Anna Bryłka, a za nią ma być były poseł i europoseł Witold Tomczak. W przypadku Trzeciej Drogi do rozstrzygnięcia jest pierwsze miejsce Andrzeja Grzyba z PSL lub Pauliny Hennig-Kloski z Polski 2050.

następna sekcja

Co dalej? Wiadomo też, że z PiS kandydować będą Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ten pierwszy będzie startował albo z" jedynki" w okręgu lubelskim, albo w wielkopolskim, a drugi najprawdopodobniej w okręgu mazowieckim

Na jedynce na listach KO w okręgu kujawsko-pomorskim ma być Krzysztof Brejza, na listach PiS europoseł Kosma Złotowski, listy Lewicy ma otwierać wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, a listy Konfederacji Sławomir Ozdyk.

W Łodzi listę PiS będzie otwierał były szef MSZ i europoseł Witold Waszczykowski, który zdecydował się kandydować mimo choroby. Wysoko ma być też poseł, były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który jednak powiedział jedennewsdziennie.pl, że na razie nikt go o decyzji w sprawie kandydowania nie informował. - Jakkolwiek jestem do dyspozycji kierownictwa partii, w tym Jarosława Kaczyńskiego – zaznaczył.

Na listach KO, jeśli ugrupowanie to zdecyduje się na taką koncepcję, może być Dariusz Joński, na listach Lewicy na jedynce Marek Belka, a na listach Konfederacji były poseł Jacek Wilk.

Wiadomo też, że z PiS kandydować będą Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ten pierwszy będzie startował albo z jedynki w okręgu lubelskim, albo w wielkopolskim, a drugi najprawdopodobniej w okręgu mazowieckim.

następna sekcja

Cytat na koniec

"To Donald Tusk będzie decydował o listach do Parlamentu Europejskiego, musimy wystawić takie listy, żeby wygrać z PiS, to jest dla nas najważniejsze"

Dariusz Joński

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • szef sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych Dariusz Joński (KO) [link]
  • poseł i były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 15 godzin.

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!