piątek, 26 kwietnia

Grabiec, Berek, Siemoniak i Wyrobiec - karuzela nazwisk ruszyła. "Rząd na pewno nie ucierpi"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się zmianami w rządzie w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Czterech ministrów z rządu Donalda Tuska wybiera się do PE. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz już złożył rezygnację, niebawem mają to zrobić minister aktywów państwowych Borys Budka, szef MSWiA Marcin Kierwiński, a także przedstawiciel PSL-TD Krzysztof Hetman
  • Czy jednak dymisja czterech kluczowych ministrów po czterech miesiącach działania rządu nie jest rodzajem politycznej ucieczki i obniżeniem rangi spraw, którymi zajmuje się Rada Ministrów? "Rząd na pewno nie ucierpi, a Polska zyska"
  • Co dalej? "Tusk wie jak i kim dokonać rekonstrukcji. W Platformie jest wiele doświadczonych osób, które mogą wejść do rządu"
następna sekcja

Czterech ministrów z rządu Donalda Tuska wybiera się do PE. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz już złożył rezygnację, niebawem mają to zrobić minister aktywów państwowych Borys Budka, szef MSWiA Marcin Kierwiński, a także przedstawiciel PSL-TD Krzysztof Hetman

Nie będzie kandydować minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, której nazwisko tez się pojawiało w kontekście wyborów do PE.

W politycznych kuluarach można usłyszeć nazwiska ich potencjalnych następców. Największe szanse na objęcie fotela ministra kultury ma dotychczasowy zastępca Sienkiewicza Andrzej Wyrobiec.

Wśród kandydatów na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji najczęściej wśród parlamentarzystów pada nazwisko dotychczasowego koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. Mógłby on łączyć oba stanowiska, tak jak to robił Mariusz Kamiński w rządzie PiS.

Kandydatem na następcę Borysa Budki w MAP, jak można usłyszeć, jest obecny szef KPRM Jan Grabiec. Gdyby objął ten resort nowym szefem kancelarii premiera mógłby zostać Maciej Berek.

Z kolei w PSL za mocnego kandydata na nowego ministra rozwoju i technologii wymienia się obecnego szefa klubu PSL-TD Krzysztofa Paszyka.

następna sekcja

Czy jednak dymisja czterech kluczowych ministrów po czterech miesiącach działania rządu nie jest rodzajem politycznej ucieczki i obniżeniem rangi spraw, którymi zajmuje się Rada Ministrów? "Rząd na pewno nie ucierpi, a Polska zyska"

Czy jednak dymisja czterech kluczowych ministrów po czterech miesiącach działania rządu nie jest rodzajem politycznej ucieczki i obniżeniem rangi spraw, którymi zajmuje się rząd?

Politycy ugrupowań koalicyjnych zaprzeczają. - To niezwykle ważne wybory, listy muszą być najsilniejsze i musi to być kompozycja ludzi, którzy będą się zajmować ważnymi sprawami, takimi, jak bezpieczeństwo – przekonuje jedennewsdziennie.pl minister ds. europejskich Adam Szłapka. - Rząd na pewno nie ucierpi, a Polska zyska, że będą tam bardzo mocne nazwiska – zapewnia.

Podobnie wypowiada się dla jedennewsdziennie.pl Krzysztof Paszyk. - Najprawdopodobniej czterech ministrów będzie kandydować z rządu, nie uważam, żeby to była sytuacja nadzwyczajna, zwracamy uwagę na to, że w najbliższych latach czekają Unię Europejską bardzo poważne wyzwania. To wyzwania związane z bezpieczeństwem, to ostatni hojny budżet unijny dla Polski. To wymaga kompetentnych, dobrze zorientowanych posłów, a wszyscy czterej ministrowie to są ludzie, którzy mają kompetencje nie tylko by zasiadać, ale i skutecznie zabiegać o sprawy Polski – mówi polityk PSL.

następna sekcja

Co dalej? "Tusk wie jak i kim dokonać rekonstrukcji. W Platformie jest wiele doświadczonych osób, które mogą wejść do rządu"

Również wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z KO przekonuje, że w sytuacji gdy najbliższe wybory europejskie będą jednymi z najważniejszych, na forum instytucji unijnych będzie toczyć się walka z populistami, a Polska musi odbudować swoją pozycję w UE, do PE trzeba wystawić reprezentację, która będzie „proeuropejska, merytoryczna i nieugięta w walce o sprawy Polski”.

Podkreśla, że na listach jest kilku ministrów, którzy są doświadczonymi politykami i będą w PE skuteczni. - Premier Donald Tusk wyznaczył im nowe zadania, a nic nie zachwieje prac rządu, ponieważ na jego czele stoi silny premier, który wie w jaki sposób i kim dokonać rekonstrukcji. W Platformie jest wiele doświadczonych osób, które mogą wejść do rządu - ocenia Wielichowska.

następna sekcja

Cytat na koniec

"To niezwykle ważne wybory, listy muszą być najsilniejsze i musi to być kompozycja ludzi, którzy będą się zajmować ważnymi sprawami, takimi, jak bezpieczeństwo. Rząd na pewno nie ucierpi, a Polska zyska, że będą tam bardzo mocne nazwiska"

Minister ds. europejskich Adam Szłapka

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z KO [link]
  • Minister ds. europejskich Adam Szłapka [link]
  • przewodniczący klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał TVP Info: [link]
  • Tekst Gazeta.pl: [link]
  • Materiał tvn24.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 10 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!