środa, 1 maja

Kwaśniewski: nie ma żadnych minusów członkostwa Polski w UE

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Kwaśniewski o Polsce w UE: żadnych minusów. "1 maja 2004 roku była taka atmosfera, jakbyśmy zdobyli mistrzostwo świata w piłce nożnej. Tyle że mistrzem świata nigdy nie byliśmy i pewnie nie będziemy, a w UE jesteśmy"
  • Bosak: Polska wyzbyła się samodzielnego myślenia strategicznego. Wśród plusów członkostwa wymieniłbym ogromne dotacje, które uzyskaliśmy
  • Co dalej? Wiceszef MON: Żaden problem UE nie daje podstaw do myślenia o wyjściu z niej. Dziś Polska jest na Zachodzie, więc dopełnił się wielki cel, który był niedościgły od XVI wieku
następna sekcja

Kwaśniewski o Polsce w UE: żadnych minusów. "1 maja 2004 roku była taka atmosfera, jakbyśmy zdobyli mistrzostwo świata w piłce nożnej. Tyle że mistrzem świata nigdy nie byliśmy i pewnie nie będziemy, a w UE jesteśmy"

Politycy różnych formacji zostali zapytani przez jedennewsdziennie.pl o plusy i minusy polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Plusów dostrzegają więcej niż minusów, choć bilans tu jest zależny od opcji politycznej. Nikt jednak nie formułuje postulatu wyjścia Polski z UE.

- Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie ma żadnych minusów – powiedział jedennewsdziennie.pl były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odpowiadając na pytanie o minusy naszej bytności w UE.

Kwaśniewski w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że 1 maja 2004 roku "to był bardzo napięty dzień". "Lecieliśmy do Dublina na uroczystość podniesienia na maszt flag nowych państw członkowskich. Tam zjedliśmy szybką kolację w gronie liderów europejskich. Mówię my, bo był ze mną Leszek Miller. Potem pojechaliśmy na lotnisko, gdzie Irlandczycy podstawili nam samolot holenderski, bo pomyliło im się Poland z Holland. Samolotem do Warszawy i w nocy rozpoczęły się uroczystości na placu Piłsudskiego. To był bardzo piękny wieczór, mnóstwo ludzi, mnóstwo flag i mnóstwo klaksonów. Atmosfera była niesamowita, skojarzyłem sobie, że pewnie taka sama byłaby atmosfera, gdyby Polska zdobyła mistrzostwo świata w piłce nożnej. Tyle że mistrzem świata nigdy nie byliśmy i pewnie nie będziemy, a w Unii Europejskiej jesteśmy. Tytuły w sporcie zdobywa się i traci, a w UE jesteśmy i mamy szansę być" - podkreślił Kwaśniewski.

następna sekcja

Bosak: Polska wyzbyła się samodzielnego myślenia strategicznego. Wśród plusów członkostwa wymieniłbym ogromne dotacje, które uzyskaliśmy

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji przyznał w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że integracja europejska Polski to "proces wieloaspektowy, który ma plusy i minusy".

- Wśród plusów wymieniłbym ogromne dotacje, które uzyskaliśmy, przyznawane nie bezwarunkowo, ale idące w bardzo duże kwoty. One rozruszały inwestycje w wielu dziedzinach. Na poziomie psychologii istotne jest wyzbywanie się kompleksów przez Polskę. To, że polscy politycy weszli do polityki europejskiej i w ciągu 20 lat już cała generacja polityków przewinęła się przez Parlament Europejski, spowodowało, że zobaczyli, iż są ulepieni z tej samej gliny co politycy innych krajów i nie mają powodów do kompleksów. Poza tym polska administracja czegoś się nauczyła od partnerów unijnych, została oswojona z trochę inną kulturą administracyjną. Dostrzegam też plusy związane z rozwojem wspólnego rynku i napływem kapitału inwestycyjnego do Polski, a także wejściem polskich przedsiębiorstw na rynek europejski bez żadnych barier celnych. Z pewnością dało to podstawy do rozwoju gospodarczego przez ostatnie 20 lat. Są też pozytywy harmonizacji prawa polskiego z unijnym, bo w wielu krajach przez dziesiątki lat dochodzono do pewnych rozwiązań, a nasze niektóre systemy prawne były trochę zacofane, a tak przeskoczyliśmy kilka szczebli za jednym zamachem – wymienia wicemarszałek Sejmu.

Z kolei po stronie negatywów widzi przede wszystkim „wyzbycie się samodzielnego myślenia strategicznego”. - Polska polityka na tyle mocno zapatrzyła się w politykę europejską, że to, co robi Unia Europejska, przestało być poddawane krytycznej refleksji strategicznej. Polska nie ma dziś politycznej agendy długookresowej. Dziś zaczynamy się zderzać z konsekwencjami tego procesu w postaci utraty konkurencyjności gospodarki i pozycji politycznej całej Unii Europejskiej w gospodarce światowej. Zaczyna się przebijać świadomość, że Europa nie jest wcale taka istotna w skali świata i zaczyna tracić pozycję na rynkach światowych. Staje się jako całość peryferyjną gospodarką w skali świata, penetrowaną przez kapitał chiński czy arabski, tak jak kiedyś polska gospodarka była penetrowana przez kapitał zachodni – zwraca uwagę Bosak.

W członkostwie w UE przeszkadza mu też „presja ideologiczna”. - Struktury europejskie są bardzo mocno nasycone myśleniem lewicowym czy lewicowo-liberalnym, co jest przedstawiane jako wartości europejskie i daje przewagę polityczną siłom centrolewicowym. Bo to, co one chcą zrobić, ma wsparcie jako wartości europejskie, a to, co my chcemy zrobić, jest zwalczane – zaznacza Bosak.

Wicemarszałek dostrzega też wady utraty suwerenności w wielu sferach, związanej z członkostwem w UE. - Moim zdaniem utrata suwerenności przejawia się w ten sposób, że dla polityków państw członkowskich, w tym Polski nie jest do końca jasne, co od nich zależy, co paraliżuje funkcjonowanie demokracji – mówi polityk Konfederacji.

następna sekcja

Co dalej? Wiceszef MON: Żaden problem UE nie daje podstaw do myślenia o wyjściu z niej. Dziś Polska jest na Zachodzie, więc dopełnił się wielki cel, który był niedościgły od XVI wieku

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba z KO nie widzi żadnych złych stron członkostwa w UE, choć dostrzega niewydolność struktur unijnych. Jego zdaniem struktury te "zbyt powoli toczą walkę o wartości przyświecające UE”. - Myślę, że mało skutecznie walczono o wartości europejskie wtedy np., gdy Victor Orban naruszał standardy państwa prawa. Struktury europejskie przyglądały się temu, zamiast przeciwdziałać tego typu procesom, a to rozzuchwaliło Orbana i dziś mamy do czynienia z państwem, które współpracuje z tymi, którzy nie są przyjaciółmi UE, jak choćby Rosja – mówi.

Z kolei wiceszef MON Paweł Zalewski z Polski 2050-Trzecia Droga zwraca uwaga, że najważniejszą zaletą członkostwa w UE jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. - Kraje, które znajdują się w takich miejscach strategicznych, między jednym blokiem a drugim, jeżeli nie są silnie umocowane w jednym z bloków, to mają problemy. To, że Polska jest w UE, bardzo silnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo, bo jesteśmy razem z innymi państwami i mamy wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji nas dotyczących, a nie jesteśmy ich przedmiotem. Po drugie Unia Europejska tworzy strefę rozwoju i dobrobytu, z czego korzystamy. Po trzecie członkostwo w UE dało przełom cywilizacyjny - Polska przez setki lat społecznie i ekonomicznie była na Wschodzie, a to Zachód się rozwijał. Dziś Polska jest na Zachodzie, więc dopełnił się wielki cel, który był niedościgły od XVI wieku – mówi Zalewski.

Pytany o minusy i problemy UE zastrzega, że „żaden problem UE nie daje podstaw do myślenia o wyjściu z niej”. - Można zastanawiać się, czy regulacje powinny iść w tę czy w inną stronę, tym niemniej mamy na to wpływ i nic bez naszych decyzji się nie dzieje. Nie tracimy suwerenności, ale dzięki temu, że jesteśmy w Unii, nasza suwerenność jest realna, a nie papierowa. To suwerenność rozumiana jako swoboda podejmowania decyzji w interesie kraju – dodaje polityk Polski 2050-TD.

następna sekcja

Cytat na koniec

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie ma żadnych minusów

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Były prezydent Aleksander Kwaśniewski [link]
  • Wiceszef MON Paweł Zalewski z Polski 2050-Trzecia Droga [link]
  • Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji [link]
  • Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba z KO [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 11 godzin.

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!