czwartek, 9 maja

Będzie podpis prezydenta w sprawie ustawy o KRS? PiS apeluje o weto

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią ustawy o KRS. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Senat ma w czwartek przegłosować zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszystko wskazuje na to, że przyjmie szereg poprawek, w tym tę kluczową, która ma przekonać prezydenta do podpisania ustawy
  • Politycy koalicyjnej większości w rozmowach z jedennewsdziennie.pl w środę w ciągu dnia wypowiadali się jednak sceptycznie, czy mimo ustępstw prezydent podpisze ustawę
  • Co dalej? Bodnar: stanowisko Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o KRS jest istotne. PiS będzie apelować do prezydenta o weto
następna sekcja

Senat ma w czwartek przegłosować zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszystko wskazuje na to, że przyjmie szereg poprawek, w tym tę kluczową, która ma przekonać prezydenta do podpisania ustawy

Główna poprawka dopuszcza prawo wyboru do KRS także tzw. neosędziów. Dotychczasowe zapisy ustawy krytykował prezydent Andrzej Duda, sprzeciwiając się różnicowaniu sędziów.

Rządową nowelizację ustawy o KRS Sejm przyjął 12 kwietnia. Ustawa zakłada m.in., że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty. W myśl przepisów ustawy prawo do kandydowania na członka KRS miałoby nie przysługiwać sędziom, którzy stali się nimi po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r. Z kolei prezydent uważa, że wszyscy sędziowie, którym wręczył nominację, a więc także ci mianowani od 2018 roku, powinni być tak samo traktowani. Powinni więc móc być wybierani do KRS.

W środę nowelą ustawy o KRS zajmował się Senat. Przed obradami toczyły się rozmowy przedstawicieli resortu sprawiedliwości – samego ministra Adama Bodnara i wiceministra Krzysztofa Śmiszka z prezydencką minister Małgorzatą Paprocką. Podczas obrad do senatorów dotarło stanowisko Komisji Weneckiej, która skrytykowała różnicowanie sędziów. To przesądziło, że, jak można było nieoficjalnie usłyszeć od senatorów, zgłoszone zostaną poprawki zrównujące prawa sędziów powołanych po 2018 roku z tymi powołanymi wcześniej i zapewne zostaną przyjęte.

następna sekcja

Politycy koalicyjnej większości w rozmowach z jedennewsdziennie.pl w środę w ciągu dnia wypowiadali się jednak sceptycznie, czy mimo ustępstw prezydent podpisze ustawę

- Od jakiegoś czasu toczyły się rozmowy z prezydentem w sprawie ustawy o KRS. Obawiam się jednak, że niezależnie od tego jak daleko się posuniemy w uwzględnianiu uwag prezydenta, to prezydent i tak znajdzie jakiś powód, żeby tej ustawy nie podpisać. Niemniej jednak będziemy robić co w naszej mocy, a dla nas ważną sprawą jest opinia Komisji Weneckiej – powiedział jedennewsdziennie.pl senator Marek Borowski (KO).

- Z mojego punktu widzenia istotnym jest, żeby przyjęte rozwiązania były zgodne z wyrokami europejskich trybunałów, które wskazywały na wątpliwości wokół powoływania członków KRS. Stanowisko prezydenta było takie, że odrzucał on dotąd prawie wszystkie ustawy lub kierował do TK. Jestem więc sceptyczny co do szansy na rzeczowy dialog z prezydentem, bo nawet jak wprowadzimy te poprawki, pojawią się kolejne wątpliwości. Słyszeliśmy już z ust przedstawicieli prezydenta, że wątpliwość dotyczy zakończenia kadencji obecnych członków KRS, jakby zapominali oni, że nowelizacja ustawy o KRS w 2018 roku nielegalnie zakończyła kadencje ówczesnej KRS. Dlatego najważniejsze jest to, by przyjęta dziś ustawa realizowała to, co jest przyjęte w werdyktach europejskich trybunałów oraz ewentualnie Komisji Weneckiej – powiedział jedennewsdziennie.pl szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (KO).

Z kolei senator Kazimierz Ujazdowski z TD przypomniał w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że w projekcie senackim poprzedniej kadencji był tzw. klauzula czasowa, zakładająca, że prawo do wyboru do KRS mieliby sędziowie tylko z siedmioletnim stażem, co na dziś eliminowałoby tzw. neosędziów, ale w przyszłości zyskiwaliby oni prawo wyboru do KRS. Nie wykluczył zgłoszenie takiej poprawki i tym razem.

następna sekcja

Co dalej? Bodnar: stanowisko Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o KRS jest istotne. PiS będzie apelować do prezydenta o weto

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który jest senatorem, pojawił się w środę na obradach Senatu i przyznał w rozmowie z dziennikarzami, m.in. z jedennewdziennie.pl, że stanowisko Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o KRS jest dla jego resortu istotne.

- Staramy się mieć takie podejście do Komisji Weneckiej, że skoro została poproszona o opinię i ją wydała, to staramy się jej opinie szanować. Jej stanowisko pomagało nam przy okazji zmian, który zagrażały praworządności, to teraz nie sposób nie kierować się rekomendacjami, które przez Komisję Wenecką zostały przedstawione – mówił Bodnar.

Niezależnie od przyjętych poprawek ustawy o KRS nie popiera PiS i będzie apelować do prezydenta Dudy o weto.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne. Uważamy, że pan prezydent niezależnie od przyjętych poprawek powinien tę ustawę zawetować, bo ona odwraca sens reformy, którą my robiliśmy. My chcieliśmy zdemokratyzować wybór KRS poprzez wybór parlamentarny, natomiast ta ustawa wraca do wyboru sędziów samych przez siebie. Naszym zdaniem filozofia tej ustawy jest zła – powiedział jedennewdziennie.pl poseł PiS i były rzecznik rządu Piotr Muller.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Staramy się mieć takie podejście do Komisji Weneckiej, że skoro została poproszona o opinię i ją wydała, to staramy się jej opinie szanować. Jej stanowisko pomagało nam przy okazji zmian, który zagrażały praworządności, to teraz nie sposób nie kierować się rekomendacjami, które przez Komisję Wenecką zostały przedstawione"

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w rozmowie z dziennikarzami, w tym jedennewsdziennie.pl [link]
  • Poseł PiS i były rzecznik rządu Piotr Muller [link]
  • Szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (KO [link]
  • Senator Marek Borowski (KO) [link]
  • Senator Kazimierz Ujazdowski z TD [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 10 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!