piątek, 24 maja

Graniczna kwadratura koła. "Mogą to być prowokacje zbrodniarza Putina, ale trzeba zachowywać się humanitarnie"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się sytuacją na granicy z Białorusią. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Lekarze i psychologowie apelują o wdrożenie procedur humanitarnych na granicy i dopuszczenie do imigrantów służb medycznych. Jednak przedstawiciele ugrupowań rządzących przekonują, że w warunkach trwającej wojny hybrydowej trzeba przede wszystkim umocnić granicę, by mniej osób się przedostawało
  • "Bezpieczeństwo jest kwestią dziś priorytetową dla Polski, musimy wzmacniać naszą granicę, która musi być szczelna, ale nie można zamykać oczu na kryzys humanitarny"
  • Co dalej? Wiceszef MSWiA podkreśla, że pushbacki nie są stosowane na taką skalę, jak za poprzedniej ekipy. "90 procent osób, które przekraczają tę granicę, ma wizy rosyjskie, więc te próby przekroczenia granicy mają charakter polityczny"
następna sekcja

Lekarze i psychologowie apelują o wdrożenie procedur humanitarnych na granicy i dopuszczenie do imigrantów służb medycznych. Jednak przedstawiciele ugrupowań rządzących przekonują, że w warunkach trwającej wojny hybrydowej trzeba przede wszystkim umocnić granicę, by mniej osób się przedostawało

A wtedy wobec tych, którzy się mimo wszystko przedostaną, stosować pełne procedury prawne, a nie pushbacki.

Grupa lekarzy i psychologów związana z Fundacją Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna zwróciła się z listem do rządu w sprawie ochrony życia osób, które nielegalnie przekraczają granicę polsko-białoruską. W liście autorzy wyrażają zaniepokojenie „aktualną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej w kontekście brakującego mechanizmu szybkiego i skutecznego ratowania życia na obszarze podlegającym pod polską jurysdykcję przy zaporze”.

„Opracowanie prostego systemu ochrony życia i zdrowia to sprawa na teraz, która nie może czekać i która musi zostać natychmiast wdrożona” – piszą.

Autorzy listu domagają się m. in. dopuszczenia „na pas między zaporą a koncentriną (zasiekami) pracowników cywilnej ochrony zdrowia i psychologów, a także wykorzystanie karetek systemu ratownictwa medycznego w celu zwiększenia dostępności pomocy”. Zwracają się też o wprowadzenie systemu identyfikacji osób szczególnie wrażliwych, czyli m.in. dzieci bez opieki, osób o złym stanie zdrowia.

następna sekcja

"Bezpieczeństwo jest kwestią dziś priorytetową dla Polski, musimy wzmacniać naszą granicę, która musi być szczelna, ale nie można zamykać oczu na kryzys humanitarny"

Politycy ugrupowań tworzących zaplecze rządu, pytani o te postulaty przyznają, że sprawa nie jest prosta do rozwiązania, bo napór imigrantów ma charakter polityczny i jest związany z trwającą wojną.

- Bezpieczeństwo jest dziś kwestią dziś priorytetową dla Polski, musimy wzmacniać naszą granicę, która musi być szczelna, ale nie można zamykać oczu na kryzys humanitarny na granicy – mówi Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej.

Tomasz Trela z Lewicy zaznacza, że każdy, kto nielegalnie przekroczy naszą granicę, powinien być deportowany, ale powinien przejść całą prawną procedurę. - Granicę trzeba chronić, żeby nielegalni migranci do nas nie przechodzili, bo to mogą być prowokacje ze strony Białorusi i tego zbrodniarza Putina. Trzeba jednak zachowywać się humanitarnie – mówi Trela.

Zaznacza, że tak jak cała Lewica jest przeciwnikiem pushbacków. - Po to mamy mamy policję, wojsko i straż graniczną, żeby granica była szczelna. Jeśli jednak komuś uda się nielegalnie przedostać, trzeba zastosować procedurę zapisaną w przepisach prawa – zaznacza Trela.

następna sekcja

Co dalej? Wiceszef MSWiA podkreśla, że pushbacki nie są stosowane na taką skalę, jak za poprzedniej ekipy. "90 procent osób, które przekraczają tę granicę, ma wizy rosyjskie, więc te próby przekroczenia granicy mają charakter polityczny"

Szef klubu Polska 2050 Trzecia Droga Mirosław Suchoń podkreśla, że na granicy mamy do czynienia z hybrydową agresją, a jest to granica UE, która powinna być dobrze strzeżona. - Z drugiej strony w ramach zespołów ratowniczych, które zostały stworzone po powstaniu obecnego rządu realizujemy ten drugi aspekt, związany z człowieczeństwem. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa – mówi.

Pytany o pushbacki zwraca uwagę na różny ich charakter. - Jeżeli nasza granica atakowana jest przez ludzi wyszkolonych przez białoruskie służby, to trudno, aby nasze służby nie reagowały – ocenia Suchoń.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański podkreśla, że najważniejsze dziś jest takie umocnienie zapory granicznej, by nie dochodziło do przypadków nielegalnego jej przekraczania. Przyznaje, że obecnie zapora na granicy nie jest do końca bezpieczna.

- Można w kilkanaście sekund lewarkiem rozsunąć elementy tej zapory. Dlatego teraz dokonujemy jej wzmocnienia, będziemy też zmieniać to w ten sposób, żeby kamery sięgały także w głąb Białorusi, a nie tylko pokazywały linię wzdłuż ogrodzenia – mówi Szczepański.

- Jeśli chodzi o kwestię osób, które granicę przekroczą, to uważam, że jeżeli będą prosiły o ochronę międzynarodową, to ona powinna być rozpatrywana zgodnie z procedurą – dodaje.

Przyznaje, że pushbacki nie są stosowane na taką skalę, jak za poprzedniej ekipy, jednak może nie udać się ich całkowite wyeliminowanie. - 90 procent osób, które przekraczają tę granicę, ma wizy rosyjskie, więc te próby przekroczenia granicy mają charakter polityczny, a nie szukania bezpiecznego schronienia – ocenia Szczepański.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Można w kilkanaście sekund lewarkiem rozsunąć elementy tej zapory. Dlatego teraz dokonujemy jej wzmocnienia, będziemy też zmieniać to w ten sposób, żeby kamery sięgały także w głąb Białorusi, a nie tylko pokazywały linię wzdłuż ogrodzenia"

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański [link]
  • Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej [link]
  • Tomasz Trela z Lewicy [link]
  • Szef klubu Polska 2050 Trzecia Droga Mirosław Suchoń [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 9 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!