wtorek, 28 maja

Trzaskowski, Hołownia. Kto zawalczy z nimi w wyborach? "Polski Trump i kobieta"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

 • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią wyborów prezydenckich w 2025 roku. Oto najważniejsze punkty materiału:
 • Mniej więcej za rok odbędą się wybory prezydenckie. We wszystkich ugrupowaniach parlamentarnych trwają wstępne przymiarki, kto mógłby być kandydatem. Największa zagadka to kandydaci PiS i lewicy
 • Całkiem niezły wynik wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy spowodował, że to właśnie ona była wskazywana jako możliwa kandydatka także w wyborach prezydenckich. "Pewne jest tylko to, iż kandydatką będzie kobieta"
 • Podobnie niejasna jest sytuacja w PiS. Obecny prezydent Andrzej Duda, który był kandydatem tego ugrupowania w 2015 i 2020 roku już nie może kandydować. Kilka osób w PiS zdradza więc aspiracje prezydenckie
 • Co dalej? "Decyzja o kandydacie PiS będzie na pewno uwarunkowana tym, kto będzie startował z innych ugrupowań, zwłaszcza z PO"
następna sekcja

Mniej więcej za rok odbędą się wybory prezydenckie. We wszystkich ugrupowaniach parlamentarnych trwają wstępne przymiarki, kto mógłby być kandydatem. Największa zagadka to kandydaci PiS i lewicy

W maju 2025 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie – w myśl konstytucyjnych terminów właśnie na maj marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie zobowiązany wyznaczyć datę wyborów.

W ugrupowaniach parlamentarnych trwają pierwsze przymiarki do wystawienia kandydatów. W niektórych prezydenccy nominaci są, jeśli nawet nie 100-procentowo pewni, to bardzo prawdopodobni. Tak będzie z samym Hołownią, który, jak wszystko na to wskazuje, będzie kandydatem całej Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL.

Podobnie jest z Koalicją Obywatelską, z rekomendacji której bardzo prawdopodobny jest start prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W 2020 roku minimalnie przegrał on z Andrzej Dudą w drugiej turze. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami, nie będzie startować premier Donald Tusk, a tylko jego ewentualna gotowość startu mogłaby unieważnić kandydaturę Trzaskowskiego.

następna sekcja

Całkiem niezły wynik wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy spowodował, że to właśnie ona była wskazywana jako możliwa kandydatka także w wyborach prezydenckich. "Pewne jest tylko to, iż kandydatką będzie kobieta"

Najwięcej niewiadomych dotyczy kandydatów lewicy i PiS. Całkiem niezły wynik Biejat w wyborach na prezydenta Warszawy spowodował, że to właśnie ona była wskazywana jako możliwa kandydatka także w wyborach prezydenckich. Jednak jej szanse może osłabić napięcie w ramach samej lewicy między Nową Lewicą a Razem, którą reprezentuje Biejat.

Nowa Lewica, jak można usłyszeć nieoficjalnie, niechętnie wystawiłaby kandydaturę Biejat, bo to za bardzo wzmocniłoby Razem. Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, pytany o kandydata w wyborach prezydenckich zaznacza, że pewne jest tylko to, iż kandydatką będzie kobieta. Dopytywany o nazwiska wymienia w pierwszej kolejności potencjalnie trzy: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Kotula i Joanna Scheuring-Wielgus. Dopiero po chwili dodaje jeszcze nazwisko Magdaleny Biejat.

następna sekcja

Podobnie niejasna jest sytuacja w PiS. Obecny prezydent Andrzej Duda, który był kandydatem tego ugrupowania w 2015 i 2020 roku już nie może kandydować. Kilka osób w PiS zdradza więc aspiracje prezydenckie

Europoseł Ryszard Czarnecki podkreśla, że partia ma jeszcze czas na wskazanie kandydata, a na dziś decyzji nie ma. - Przypomnę, że gdy wybieraliśmy kandydata w wyborach w 2015 roku, to wskazaliśmy go dopiero 11 listopada 2014 roku, czyli pół roku przed wyborami. Myślę, że obecnie będzie to podobny termin, czyli jesień. W grę w naturalny sposób wchodzi dwoje naszych premierów (Beata Szydło i Mateusz Morawiecki), była marszałek Sejmu (Elżbieta Witek), a niektórzy z ministrów również mają w tornistrze prezydencką buławę – mówi europoseł PiS w rozmowie z jedennewsdziennie.pl. Nie chce jednak ujawnić, których z ministrów ma na myśli.

Jednak według kuluarowych informacji tym „czarnym koniem” w wyścigu do nominacji prezydenckiej PiS może być były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, zwanym przez niektórych „polskim Donaldem Trumpem”.

następna sekcja

Co dalej? "Decyzja o kandydacie PiS będzie na pewno uwarunkowana tym, kto będzie startował z innych ugrupowań, zwłaszcza z PO"

Były minister rozwoju i technologii, a obecnie poseł PiS Waldemar Buda ocenia, że decyzja o kandydacie PiS będzie na pewno uwarunkowana tym, kto będzie startował z innych ugrupowań, zwłaszcza z PO. - Sondaże pokazują dziś, że najlepszym kandydatem byłby Mateusz Morawiecki, natomiast to cały obóz Zjednoczonej Prawicy powinien podjąć decyzję, kto będzie kandydatem – mówi Buda jedennewsdziennie.pl

Joanna Lichocka przekonuje, że decyzja w sprawie kandydata PiS zapadnie dopiero jesienią, podobnie jak przed wyborami 2015. - I tak jak wtedy, kandydat PiS wygra te wybory.

Zwłaszcza jeśli PO postawi na kandydata tak zgranego i obdarzonego negatywnym elektoratem, jak Donald Tusk, albo tak głupiego jak Rafał Trzaskowski - ocenia Lichocka.

Wśród potencjalnych prezydenckich kandydatów wymieniana jest też dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk, a nawet pojawiają się spekulacje, że mogłaby ona zostać kandydatką PiS. Jednak Czarnecki temu zaprzecza. - Bardzo szanuję i lubię panią Gawryluk, ale Prawo i Sprawiedliwość będzie miało własnego kandydata – mówi jedennewsdziennie.pl.

W Konfederacji, tak jak w 2020 roku, mają odbyć się prawybory. Kandydat z tamtych wyborów, obecny wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak nie wykluczył w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że wystartuje w tych prawyborach.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Sondaże pokazują dziś, że najlepszym kandydatem byłby Mateusz Morawiecki, natomiast to cały obóz Zjednoczonej Prawicy powinien podjąć decyzję, kto będzie kandydatem"

Były minister rozwoju i technologii, a obecnie poseł PiS Waldemar Buda

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

 • Były minister rozwoju i technologii, a obecnie poseł PiS Waldemar Buda [link]
 • Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konferedacji [link]
 • Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń [link]
 • Europoseł Ryszard Czarnecki [link]
 • Joanna Lichocka z PiS [link]

Komentarze i źródła:

 • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 11 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!