piątek, 7 czerwca

W czerwcu możliwy projekt ws. związków partnerskich. "Jest iskierka nadziei, że prezydent podpisze"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią projektu dotyczącego związków partnerskich. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapowiada w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że być może jeszcze w czerwcu zostanie przedstawiony rządowy projekt w sprawie związków partnerskich
  • "Jeżeli będzie to ustawa techniczna, która tylko reguluje kwestie podatków, dziedziczenia, mieszkania, to myślę, że jest iskierka nadziei, że prezydent podpisze"
  • Biedroń dla jedennewsdziennie.pl: Po wyborach zamierzamy z naszymi koalicjantami usiąść i porozmawiać na temat priorytetów. W kampanii Polki i Polacy dali nam do zrozumienia, że ich cierpliwość, jeśli chodzi o czekanie na takie rozwiązania, się kończy
  • Co dalej? Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL, pytany o stanowisko jego formacji zwraca uwagę, że ustawa o związkach partnerskich nie jest przedmiotem umowy koalicyjnej. "Nie jesteśmy zobligowani do tego, żeby zrealizować program Lewicy"
następna sekcja

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapowiada w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że być może jeszcze w czerwcu zostanie przedstawiony rządowy projekt w sprawie związków partnerskich

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała kilka dni temu, że Lewica nie wyklucza opuszczenia koalicji rządowej, jeśli nie zostaną zrealizowane jej najważniejsze postulaty, przede wszystkim ustawa o związkach partnerskich. Jednak ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapowiada w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że być może jeszcze w czerwcu zostanie przedstawiony rządowy projekt w tej sprawie. Najbardziej niechętne związkom partnerskim PSL nie wyklucza „dyskusji” na temat projektu, jeśli nie będzie on zbyt daleko idący.

Katarzyna Kotula, pytana o zarzuty Anny Marii Żukowskiej zapewnia, że nie jest aż tak źle z projektem ustawy o związkach partnerskich, bo prace się posuwają i nie można wykluczyć, że finalny efekt będzie nawet jeszcze w czerwcu.

- Mamy rządowy zespół, który w ciszy i spokoju pracuje nad tym. W zaciszu gabinetu toczą się też rozmowy z PSL. Dzisiaj jest tak, że część PSL jest przekonana, że jest potrzeba takiej ustawy.

następna sekcja

"Jeżeli będzie to ustawa techniczna, która tylko reguluje kwestie podatków, dziedziczenia, mieszkania, to myślę, że jest iskierka nadziei, że prezydent podpisze"

Mamy przygotowany plan A i B. Plan B to jest ustawa poselska, każdego dnia możemy ją złożyć, tylko ryzyko jest takie, że nie będzie większości. Dlatego ja do ostatniego momentu, kiedy będę widziała światełko w tunelu, będę walczyć o rządowy projekt. I chyba jesteśmy na finiszu – mówi Kotula jedennewsdziennie.pl.

Jej zdaniem, aby ustawa mogła zostać uchwalona, musi to być po pierwsze projekt rządowy, poza tym powinien mieć taki charakter, aby mogło go zaakceptować sceptyczne PSL, a to jej zdaniem jest możliwe, a także mógł podpisać prezydent. Kotula dodaje, że z otoczenia prezydenta też ma sygnały, że podpis wcale nie jest wykluczony.

- Jeżeli będzie to ustawa techniczna, która tylko reguluje kwestie podatków, dziedziczenia, mieszkania, to myślę, że jest iskierka nadziei, że prezydent podpisze – mówi Kotula.

Zapewnia że związki partnerskie to będzie instytucja nie tylko dla osób jednopłciowych, ale także osób hetero. - Będę pierwsza osobą, która zawrze związek partnerski po 28 latach życia z moim mężem, który formalnie mężem nie jest – mówi. - Jest światełko w tunelu i ja jestem przekonana, że w czerwcu poznamy decyzje – dodaje.

następna sekcja

Biedroń dla jedennewsdziennie.pl: Po wyborach zamierzamy z naszymi koalicjantami usiąść i porozmawiać na temat priorytetów. W kampanii Polki i Polacy dali nam do zrozumienia, że ich cierpliwość, jeśli chodzi o czekanie na takie rozwiązania, się kończy

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, pytany o słowa Żukowskiej zapewnia, że w tej chwili koalicja trwa i będzie trwała, ale „będzie musiała zmienić swoje priorytety i myśleć o rzeczach, które są ważne także dla Lewicy”.

- Po wyborach musimy się zastanowić nad priorytetami, jeśli chodzi o tę koalicję. Umowa koalicyjna musi być realizowana, projekty ważne dla Lewicy, takie jak związki partnerskie, renta wdowia, mieszkania czy kwestie związane z depenalizacją aborcji muszą być realizowane. Dlatego po wyborach zamierzamy z naszymi koalicjantami usiąść i porozmawiać na temat priorytetów. W kampanii Polki i Polacy dali nam do zrozumienia, że ich cierpliwość, jeśli chodzi o czekanie na takie rozwiązania, się kończy – mówi Biedroń jedennewsdziennie.pl

Jego zdaniem postulat związków partnerskich „to jest minimum minimorum”. - Nie mówimy przecież o równości małżeńskiej, mówimy o rzeczy, która nawet w Europie nie jest standardem, tylko przeszłością – mówi Biedroń.

następna sekcja

Co dalej? Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL, pytany o stanowisko jego formacji zwraca uwagę, że ustawa o związkach partnerskich nie jest przedmiotem umowy koalicyjnej. "Nie jesteśmy zobligowani do tego, żeby zrealizować program Lewicy"

Związki partnerskie są też w programie Koalicji Obywatelskiej. Większy problem jest z Trzecią Drogą. Szef klubu Polski 2050-TD Mirosław Suchoń nie wyklucza, że w jego klubie większość posłów poprze ideę związków partnerskich. - Jest dyskusja na temat szczegółów, tu na pewno będziemy się różnić, tylko pytanie, co tak naprawdę leży na stole. Poczekamy na projekt rządowy, jak on będzie uzgodniony w ramach rządu, będziemy o tym rozmawiać. Dziś to jest rozmowa czysto teoretyczna, związana z kampanią wyborczą – mówi Suchoń jedennewsdziennie.pl.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL, pytany o stanowisko jego formacji zwraca uwagę, że ustawa o związkach partnerskich nie jest przedmiotem umowy koalicyjnej. - Nie jesteśmy zobligowani do tego, żeby zrealizować program Lewicy – mówi jedennewsdziennie.pl.

Motyka nie wyklucza jednak, że jeśli to będzie projekt rządowy i będzie dotyczyć tylko np. kwestii spadkowych czy dostępności partnerów do dokumentacji medycznej, to „taki projekt mógłby być przedmiotem dyskusji”.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Mamy przygotowany plan A i B. Plan B to jest ustawa poselska, każdego dnia możemy ją złożyć, tylko ryzyko jest takie, że nie będzie większości. Dlatego ja do ostatniego momentu, kiedy będę widziała światełko w tunelu, będę walczyć o rządowy projekt. I chyba jesteśmy na finiszu"

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Ministra ds. równości Katarzyna Kotula [link]
  • Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń [link]
  • Szef klubu Polski 2050-TD Mirosław Suchoń [link]
  • Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 10 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!