środa, 12 czerwca

Ustawa o zakazie hodowli futerkowej coraz bliżej? "Sprawa jej poparcia nie jest ostatecznie przesądzona"

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się projektem ustawy zakazującym hodowli zwierząt na futra. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Posłanki KO Małgorzata Tracz, Katarzyna Piekarska, Monika Rosa, Jolanta Niezgodzka i Dorota Łoboda zapowiedziały, że w piątek zostanie złożony poselski, międzyklubowy projekt ustawy zakazujący hodowli zwierząt na futra
  • Sprawa jest drażliwa politycznie. Uchwalenie w 2020 roku tzw. piątki dla zwierząt, zawierającej m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra doprowadził do jednego z najpoważniejszych kryzysów w rządzącym PiS i finalnie tzw. piątka dla zwierząt, mimo determinacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nie weszła w życie
  • Co dalej? Najwięcej zastrzeżeń w koalicji rządzącej tego rodzaju projekty wzbudzały zawsze w PSL. Sawicki powiedział jednak jedennewsdziennie.pl, że jego zdaniem klub powinien rozważyć poparcie takiego projektu, jeśli zakłada on odszkodowania
następna sekcja

Posłanki KO Małgorzata Tracz, Katarzyna Piekarska, Monika Rosa, Jolanta Niezgodzka i Dorota Łoboda zapowiedziały, że w piątek zostanie złożony poselski, międzyklubowy projekt ustawy zakazujący hodowli zwierząt na futra

Tym razem ma on szanse być uchwalony, bo wstępnie popierają go wszystkie kluby Koalicji 15 Października.

We wtorek posłanka KO, była liderka Zielonych Małgorzata Tracz zaprezentowała przygotowany kolejny projekt zakazu hodowli zwierząt na futra. W piątek, po zebraniu podpisów, ma być złożony w Sejmie. Projekt wprowadza zakaz otwierania nowych ferm hodowlanych oraz zakłada, że w ciągu najbliższych 5 lat wszystkie istniejące hodowle będą musiały być zlikwidowane, a przedsiębiorcy otrzymają odszkodowanie – tym większe, im wcześniej zamkną hodowle.

- Jeżeli ktoś zdecyduje się zamknąć hodowlę w ciągu pierwszego roku od wejścia w życie ustawy, otrzyma odszkodowanie w wysokości 25 procent przychodu przez ostatnie trzy lata. Jeśli w kolejnych latach to odpowiednio 20 procent, 15 procent, 10 procent i 5 procent. 1 stycznia 2029 roku nie będzie już ferm zwierząt hodowanych na futra – powiedziała jedennewsdziennie.pl posłanka Tracz. - Oczywiście jestem otwarta na ewentualne poprawki dotyczące wysokości odszkodowań – dodała.

następna sekcja

Sprawa jest drażliwa politycznie. Uchwalenie w 2020 roku tzw. piątki dla zwierząt, zawierającej m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra doprowadził do jednego z najpoważniejszych kryzysów w rządzącym PiS i finalnie tzw. piątka dla zwierząt, mimo determinacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nie weszła w życie

Tym razem inicjatorki projektu dostały od kierownictwa klubu KO zgodę na wystąpienie z nim dopiero po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liczą one, że pod projektem będą podpisy wszystkich klubów tworzących koalicję rządową i ustawa zostanie szybko uchwalona.

Sprawa jej zgodnego poparcia nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona – zagwarantowane jest poparcie klubów KO, a także Lewicy – potwierdziła to w rozmowie z jedennewsdziennie.pl posłanka Marcelina Zawisza z Koalicyjnego Klubu Lewicy.

następna sekcja

Co dalej? Najwięcej zastrzeżeń w koalicji rządzącej tego rodzaju projekty wzbudzały zawsze w PSL. Sawicki powiedział jednak jedennewsdziennie.pl, że jego zdaniem klub powinien rozważyć poparcie takiego projektu, jeśli zakłada on odszkodowania

Można też oczekiwać poparcia ze strony klubu Polska 2050 – Trzecia Droga. - Jestem za takim zakazem – powiedział jedennewsdziennie.pl poseł klubu Polska 2050 Trzecia Droga Łukasz Osmalak. Także szef tego klubu Mirosław Suchoń powiedział w rozmowie z jedennewsdziennie.pl, że klub powinien go poprzeć, choć formalna decyzja jeszcze nie zapadła.

Najwięcej zastrzeżeń tego rodzaju projekty wzbudzały zawsze w PSL. Marszałek senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki powiedział jedennewsdziennie.pl, że jego zdaniem klub powinien rozważyć poparcie takiego projektu, jeśli zakłada on odszkodowania.

- Dziś nie ma już u nas zapotrzebowania na futra, a nie ma sensu utrzymywać tych hodowli tylko po to, by futra dostarczać rosyjskim oligarchom. Zaś odpady, które wykorzystuje się w takich hodowlach można utylizować w biogazowniach – powiedział Sawicki jedennewsdziennie.pl.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Dziś nie ma już u nas zapotrzebowania na futra, a nie ma sensu utrzymywać tych hodowli tylko po to, by futra dostarczać rosyjskim oligarchom"

Marszałek senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Marszałek senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki [link]
  • Posłanka KO, była liderka Zielonych Małgorzata Tracz [link]
  • Posłanka Marcelina Zawisza z Koalicyjnego Klubu Lewicy [link]
  • Szef klubu Polska 2050 Trzecia Droga Mirosław Suchoń [link]
  • Poseł klubu Polska 2050 Trzecia Droga Łukasz Osmalak [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 10 godzin

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!