poniedziałek, 24 czerwca

Immunitet Wosia uchylany teraz, Romanowskiego za dwa tygodnie. Wiemy, kto będzie szefem komisji sprawiedliwości

Piotr Śmiłowicz / Tygodnik Powszechny

  • Witaj w JedenNewsDziennie.pl. Dziś zajmujemy się kwestią wniosków o uchylenie immunitetów Michała Wosia i Marcina Romanowskiego. Oto najważniejsze punkty materiału:
  • Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu będzie prawdopodobnie głosowany wniosek o uchylenie immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia z Suwerennej Polski
  • Urbaniak, jak wynika z nieoficjalnych informacji jedennewsdziennie.pl, może niebawem zostać przewodniczącym komisji sprawiedliwości w miejsce wybranej do Parlamentu Europejskiego Kamili Gasiuk-Pihowicz
  • Co dalej? Przedstawiciele klubu PiS uważają wnioski prokuratury za polityczne i oczywiście zapowiadają głosowanie przeciw. "To element nagonki"
następna sekcja

Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu będzie prawdopodobnie głosowany wniosek o uchylenie immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia z Suwerennej Polski

Prokuratura chce mu postawić zarzuty, ponieważ zgodził się na zakup programu Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dopiero zaś na kolejnym posiedzeniu Sejmu, za dwa tygodnie, będzie rozpatrywany wniosek o uchylenie immunitetu i zgodę na aresztowanie drugiego byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, także w związku z zarzutami dotyczącymi FS. To będą zapewne ostatnie wnioski rozpatrywane przez komisję regulaminową pod kierownictwem Jarosława Urbaniaka z KO, bo ma on zostać szefem komisji sprawiedliwości.

Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) powiedział jedennewsdziennie.pl, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w tę środę, będzie zapewne głosowany wniosek o uchylenie immunitetem Michała Wosia. W tym tygodniu zwołana jest komisja regulaminowa, która będzie opiniować tę sprawę.

Do Sejmu wpłynął też wniosek o uchylenie immunitetu, a także aresztowanie innego byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. To on nadzorował w resorcie sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry Departament Funduszu Sprawiedliwości i firmował nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji z tego funduszu zaprzyjaźnionym politycznie podmiotom. Dowody na to przedstawił prokuraturze były dyrektor Departamentu Fundusz Sprawiedliwości Tomasz Mraz.

Na razie jednak wniosek o uchylenie immunitetu i wyrażenie zgody na aresztowanie Marcina Romanowskiego nie został przekazany przez marszałka Sejmu do komisji regulaminowej. Komisja ta, jak powiedział jedennewsdziennie.pl Urbaniak, zajmie się tym wnioskiem dopiero w okolicach 10 lipca, przed kolejnym posiedzeniem Sejmu. I również na tym posiedzeniu wszyscy posłowie będą też głosować nad wnioskami prokuratury. - Aby wypełnić kroki proceduralne, jest co najmniej 7 dni na zwołanie komisji, a także kolejne 7 dni na wezwanie zainteresowanego posła do złożenia wyjaśnień. To są zwyczajowe terminy – mówi szef komisji regulaminowej.

następna sekcja

Urbaniak, jak wynika z nieoficjalnych informacji jedennewsdziennie.pl, może niebawem zostać przewodniczącym komisji sprawiedliwości w miejsce wybranej do Parlamentu Europejskiego Kamili Gasiuk-Pihowicz

Byłyby to więc zapewne ostatnie wnioski o uchylenie immunitetu, rozpatrywane przez komisję regulaminową pod jego kierownictwem. Wnioski o uchylenie immunitetów zapewne zostaną przyjęte, bo popierają je przedstawiciele ugrupowań tworzących koalicję 15 października.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL-TD powiedział jedennewsdziennie.pl, że ludowcy raczej na pewno zagłosują "za", choć ostateczną decyzję podejmą władze partii i klubu.

- Jestem gotowa zagłosować "za", bo uważam, że prokuratura powinna to wyjaśnić. Jak są wątpliwości w sprawie nieprawidłowości, immunitet powinien zostać uchylony – powiedziała jedennewsdziennie.pl Ewa Szymanowska z Polski 2050-TD. Dodała, że jeśli posłowie PiS nie mają nic do ukrycia, niech sami zrezygnują z immunitetów.

Rzeczywiście, gdyby np. Michał Woś sam zrzekł się immunitetu, znacznie przyspieszyłoby to procedurę. W przypadku Romanowskiego sprawa jest bardziej złożona, bo poseł sam nie może wyrazić zgody na aresztowanie, musi to zrobić Sejm.

Wniosek o aresztowanie jest zwykle rozpatrywany oddzielnie z wnioskiem o uchylenie immunitetu – Sejm może więc uchylić immunitet, a np. nie zgodzić się na aresztowanie.

następna sekcja

Co dalej? Przedstawiciele klubu PiS uważają wnioski prokuratury za polityczne i oczywiście zapowiadają głosowanie przeciw. "To element nagonki"

- To element nagonki na środowisko Suwerennej Polski – ocenia w rozmowie z jedennewsdziennie.pl poseł PiS i polityk SP Jacek Ozdoba. - Zarzut wobec pana ministra Wosia polega na tym, że CBA osiągnęło korzyść, czyli państwo też miało z tego korzyść. Jeśli państwo ma korzyść z tego, że minister podejmuje decyzje, bo skuteczniej jest zwalczana przestępczość, to co w tym niewłaściwego. Z kolei zarzut wobec pana ministra Romanowskiego, że działał w jakiejś zorganizowanej grupie przestępczej na gruncie prawa karnego nie znajduje potwierdzenia, ponieważ podejmował decyzje wspólnie i w porozumieniu z innymi podmiotami, a jego decyzje miały wystarczające podstawy prawne. Dlatego te wnioski to jest kompromitacja prokuratury, zarzuty wyssane z palca – dodaje Ozdoba.

Jego zdaniem prokuratorzy sformułowali te wnioski pod presją polityczną, co potwierdził w swoich wpisach na portalach społecznościowych Roman Giertych, pisząc, że „presja ma sens”. - Bezprecedensowy jest też wniosek o aresztowanie Marcina Romanowskiego. Po co zastosowanie aresztowania, które jest środkiem zapobiegawczym, skoro wszystko w tej sprawie już wiadomo, są podobno taśmy i nie ma obawy żadnego matactwa – zaznacza Ozdoba.

Wniosek o areszt, który ma dotyczyć Romanowskiego, jest zaledwie piątym takim wnioskiem – w 2018 roku takie wnioski dotyczyły senatora Stanisława Koguta z PiS (zdominowany przez PiS Senat nie zgodził się na jego aresztowanie) i posła PO Stanisława Gawłowskiego (wniosek w Sejmie przeszedł). Ponadto 20 lat temu Sejm zgodził się też na areszt ówczesnego posła SLD i wiceministra skarbu państwa Andrzeja Pęczaka, który w efekcie trafił za kratki w związku z zarzutami korupcyjnymi. Także w 2007 roku Sejm V kadencji, krótko przed samorozwiązaniem zgodził się na aresztowanie posła Samoobrony Stanisława Łyżwińskiego w związku z tzw. seksaferą.

następna sekcja

Cytat na koniec

"Jestem gotowa zagłosować za, bo uważam, że prokuratura powinna to wyjaśnić. Jak są wątpliwości w sprawie nieprawidłowości, immunitet powinien zostać uchylony"

Ewa Szymanowska z Polski 2050-TD

następna sekcja

Wykorzystane materiały

Rozmówcy:

  • Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) [link]
  • Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL-TD [link]
  • Ewa Szymanowska z Polski 2050-TD [link]
  • Polityk SP Jacek Ozdoba [link]

Komentarze i źródła:

  • Materiał Gazeta.pl: [link]

Czas pracy nad materiałem: 15 godzin.

To wszystko na dziś

Do zobaczenia!